:: دوره 8، شماره 4 - ( 12-1395 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 607-621 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین بهای تمام شده خدمات بخش مراقبت‌های قلبی با استفاده از روش هزینه یابی بر مبنای فعالیت
فائزه بهادر1، قهرمان محمودی 2، محمد علی جهانی3
1- دانشگاه آزاد اسلامی ساری
2- دانشگاه آزاد اسلامی ساری ، Mahmudi.Alemi@Iausari.Ac.ir
3- دانشگاه علوم پزشکی بابل
چکيده:   (1254 مشاهده)

زمینه و هدف: یکی از هدف های هر نظام، مدیریت هزینه و هزینه‌یابی برای کمک به سازمان‌ها به منظور ارائه کالاها و خدمات با کیفیت در محیط رقابتی است. هدف این تحقیق محاسبه بهای تمام شده خدمات بخش مراقبت­های قلبی بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد با استفاده از روش هزینه­یابی بر مبنای فعالیت می باشد.

مواد و روش کار: مطالعه حاضر از نوع مطالعات کاربردی بوده که به صورت مقطعی و گذشته نگر انجام گرفته است. ابزار گردآوری داده ها مشاهده، مصاحبه، بررسی اسناد و مدارک و صورتهای مالی سال 1393 بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد بوده است. ابتدا مراکز فعالیت بیمارستان شناسایی گردید. پس از هزینه­یابی هر مرکز فعالیت، هزینه‌های غیر مستقیم بخش مراقبت­های قلبی به روش تسهیم مستقیم به این بخش تخصیص داده شد. برای انجام محاسبات از نرم افزار میکروسافت اکسل 2007 استفاده گردید.

یافته ­ها: نتایج مطالعه نشان داد که بهای تمام شده خدمات بخش مراقبت­های قلبی بیمارستان برابر با 413/265/677/19 ریال معادل با 06/8 درصد از هزینه‌های بیمارستان بود که 1/65% هزینه‌ها مربوط به هزینه جبران خدمت کارکنان، 1/8 درصد هزینه­ها مربوط به هزینه­های مواد و ملزومات مصرفی، 8/26% هزینه­ها مربوط به هزینه سربار بوده است.

نتیجه­ گیری: بخش عمده بهای تمام شده خدمات بخش مراقبت­های قلبی هزینه جبران خدمت کارکنان بوده و از آنجا که این نوع هزینه­ها تقریباً هزینه‌های ثابت بیمارستان می­باشد، بنابراین لازم است در جهت استفاده بهینه از کارکنان و منابع مورد نیاز تدابیری از قبیل امکان سنجی توسعه این بخش، افزایش شاخص عملکردی اشغال تخت و بکارگیری الگوی مصرف صحیح مواد و ملزومات مصرفی تدابیر لازم اندیشید.

واژه‌های کلیدی: هزینه تمام شده، هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت، بخش مراقبت‌های قلبی
متن کامل [PDF 357 kb]   (2782 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پایه
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۲XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 4 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها