:: دوره 9، شماره 2 - ( 7-1396 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 253-262 برگشت به فهرست نسخه ها
کیفیت بهداشتی هوای شهر بجنورد بر اساس شاخص AQI در سال 93
مجید کرمانی* 1، محسن دولتی1، مریم لنگری زاده2، رضا شکاریان3، سیده نسترن اسدزاده1
1- دانشگاه علوم پزشکی ایران
2- دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی
3- اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی
چکيده:   (456 مشاهده)
زمینه و هدف: پایش مداوم کیفیت هوا برای تعیین آلاینده ها و شناسایی منابع انتشار آنها یکی از راهکارهای اساسی برای کنترل آلودگی هوا به شمار می رود. بر این اساس، هدف اصلی مطالعه ی حاضر، بررسی و ارزیابی کیفیت بهداشتی هوای شهر بجنورد در سال 1393می باشد.
مواد و روش کار: در این مطالعه شاخص کیفیت هوا از طریق درون یابی بین غلظت آلاینده ها برای آلاینده معیارPM10, SO2 , NO2 و COهوای شهر بجنورد در سال 1393 محاسبه شد و بر مبنای جدول استاندارد کیفیت بهداشتی هوا در گروههای خوب، متوسط، غیربهداشتی برای گروههای حساس، غیربهداشتی، بسیار غیربهداشتی و خطرناک طبقه بندی گردید.
یافته ها: نتایج نشان دادند که در 149 روز از سال شاخص کیفیت هوا بیش از استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست ایران (100< AQI) می باشد همچنین ذرات معلق به عنوان آلاینده مسئول شناخته شد.
نتیجه گیری: نتایج نشان می دهد کیفیت هوای شهر بجنورد در نیمی از سال نامطلوب بوده و در وضعیت ناسالم از نظر حفظ سلامتی افراد جامعه بخصوص گروه حساس قرار دارد.
واژه‌های کلیدی: سلامت، آلودگی هوا، شاخص کیفیت هوا، ذرات معلق
متن کامل [PDF 334 kb]   (260 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پایه
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 2 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها