:: دوره 9، شماره 2 - ( 7-1396 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 253-262 برگشت به فهرست نسخه ها
کیفیت بهداشتی هوای شهر بجنورد بر اساس شاخص AQI در سال 93
مجید کرمانی 1، محسن دولتی1، مریم لنگری زاده2، رضا شکاریان3، سیده نسترن اسدزاده1
1- دانشگاه علوم پزشکی ایران
2- دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی
3- اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی
چکيده:   (692 مشاهده)
زمینه و هدف: پایش مداوم کیفیت هوا برای تعیین آلاینده ها و شناسایی منابع انتشار آنها یکی از راهکارهای اساسی برای کنترل آلودگی هوا به شمار می رود. بر این اساس، هدف اصلی مطالعه ی حاضر، بررسی و ارزیابی کیفیت بهداشتی هوای شهر بجنورد در سال 1393می باشد.
مواد و روش کار: در این مطالعه شاخص کیفیت هوا از طریق درون یابی بین غلظت آلاینده ها برای آلاینده معیارPM10, SO2 , NO2 و COهوای شهر بجنورد در سال 1393 محاسبه شد و بر مبنای جدول استاندارد کیفیت بهداشتی هوا در گروههای خوب، متوسط، غیربهداشتی برای گروههای حساس، غیربهداشتی، بسیار غیربهداشتی و خطرناک طبقه بندی گردید.
یافته ها: نتایج نشان دادند که در 149 روز از سال شاخص کیفیت هوا بیش از استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست ایران (100< AQI) می باشد همچنین ذرات معلق به عنوان آلاینده مسئول شناخته شد.
نتیجه گیری: نتایج نشان می دهد کیفیت هوای شهر بجنورد در نیمی از سال نامطلوب بوده و در وضعیت ناسالم از نظر حفظ سلامتی افراد جامعه بخصوص گروه حساس قرار دارد.
واژه‌های کلیدی: سلامت، آلودگی هوا، شاخص کیفیت هوا، ذرات معلق
متن کامل [PDF 334 kb]   (412 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پایه
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 2 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها