[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 10، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 10 شماره 2 صفحات 13-20 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر آموزش از طریق تله نرسینگ و مولتی مدیا بر موفقیت شیردهی نوزادان نارس بعد از ترخیص
مهوان خداپرست ، طیبه ریحانی، طاهره صادقی، حسن بسکابادی، مهری یاوری
چکيده:   (408 مشاهده)
مقدمه: از روش آموزشی مادران و درگیر کردن آنها در فرآیند مراقبت از نوزاد نارس تلهنرسینگ و مولتی مدیا میباشد. موفقیت شیردهی توانایی مادر در انجام شیردهی نوزاد را نشان می‎‎دهد. هدف از انجام این پژوهش تاثیر آموزش بعد از ترخیص از طریق تلهنرسینگ و مولتیمدیا بر موفقیت شیردهی نوزادان 35-37 هفته بود.
روش کار: پژوهش حاضر یک کارآزمایی بالینی بر روی مادران و نوزادان35-37 هفته بستری در بخش مراقبت ویژه نوزادان و زنان مامایی بیمارستان امام رضا، قائم و ام البنین مشهد که تغذیه غالب آنها شیر مادر بود به مدت 6 ماه انجام شد. نمونه ها به طور تصادفی در دو گروه مداخله(هر گروه30 نوزاد) قرار گرفتند و آموزش به دو روش تلهنرسینگ و مولتی مدیا بر موفقیت شیردهی در هر دو گروه مورد مقایسه قرار گرفت و از ابزارIBFAT وBEET استفاده شد و تجزیه و تحلیل دادهها با استفاده از نرم افزار SPSS- 19 و روش آمار توصیفی و استنباطی(کای اسکوئر و تی مستقل) انجام شد.
یافته‌ها: بین دو گروه آموزش، میانگین تغذیه با شیر مادر نوزاد در دو گروه تفاوت معناداری وجود داشت (05/0>p). وضعیت مکیدن نوزاد در دو گروه آموزشی با هم تفاوت معنیداری نداشتند(05/0<P). وضعیت جریان شیر مادر در دو گروه آموزشی با هم تفاوت معنیداری داشتند(05/0>P). میانگین وزن قبل و بعد از مداخله در دو گروه آموزش تفاوت معنیداری نداشت(05/0<P). اما در دو گروه آموزش تله نرسینگ و مولتی مدیا قبل و بعد از مداخله تفاوت معنی داری داشتند(05/0>P).
نتیجه گیری: یافته ها نشان دادند که آموزش به هر دو روش بر رفتار مادر و نوزاد در شیردهی(بر اساس ابزارBEET)، تغذیه موثر نوزاد، تعداد دفعات و مدت زمان شیردهی تاثیر یکسان داشته است.
 
واژه‌های کلیدی: آموزش تله‎نرسینگ مولتی مدیا موفقیت شیردهی نوزاد
متن کامل [PDF 952 kb]   (174 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پایه
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۴
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA codeXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khodaparast M, Rahani T, Sadeghi T, Boskabadi H, Yavari M. The Effect of Training Through Telenursing and Multimedia on the Success of Lactation in Preterm Infants After Discharge. JNKUMS. 2018; 10 (2) :13-20
URL: http://journal.nkums.ac.ir/article-1-1514-fa.html

خداپرست مهوان، ریحانی طیبه، صادقی طاهره، بسکابادی حسن، یاوری مهری. تاثیر آموزش از طریق تله نرسینگ و مولتی مدیا بر موفقیت شیردهی نوزادان نارس بعد از ترخیص. مجله دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی. 1397; 10 (2) :13-20

URL: http://journal.nkums.ac.ir/article-1-1514-fa.htmlدوره 10، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی Journal of North Khorasan University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.26 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3862