[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 10، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 10 شماره 2 صفحات 113-121 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط ویژگی‌های شخصیتی وطرحواره های ناسازگار اولیه بافرسودگی شغلی در درمانگران اعتیاد
فائزه کاویانی ، محدثه حسینی، علی نظری، مصطفی اکبرزاده، سید کاوه حجت
چکيده:   (421 مشاهده)
مقدمه: مراکز ترک اعتیاد ازجمله مراکزی هستند که درزمینه‌ی درمان و بازپروری معتادان نقشی اساسی دارند. در این مراکز، تیم درمان شامل پزشک / روانپزشک، پرستار، روانشناس و مددکار می باشد که به دلیل ماهیت بیماری اعتیاد و مشکلات در ارتباط با این بیماران، در معرض فرسودگی شغلی قرار دارند. لذا این پژوهش باهدف تعیین رابطه بین ویژگی‌های شخصیتی و طرح‌واره‌های ناسازگاری اولیه با فرسودگی شغلی در درمانگران اعتیاد به مرحله اجرا درآمد.
روش کار: این مطالعه  توصیفی و از نوع همبستگی بوده که بر روی 210 درمانگر اعتیاد شاغل در مراکز ترک اعتیاد خراسان شمالی که از طریق نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند انجام شد. برای این کار از پرسشنامه های فرسودگی شغلی مسلش، خصوصیات شخصیتی نئو و طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه یانگ، همچنین چک‌لیست خصوصیات دموگرافیک استفاده شد و از آزمون تحلیلی ضریب همبستگی پیرسون برای تعیین ارتباط میان متغیرها استفاده شد.
یافته‌ها: میانگین سنی افراد موردبررسی 35 سال بود. بین ویژگی شخصیتی برونگرایی با خستگی هیجانی و همچنین بین ویژگی شخصیتی انعطاف پذیری و خستگی هیجانی و نیز بین خصوصیت شخصیتی روان‌نژندی با میزان کفایت شخصی ارتباط منفی معناداری وجود داشت. بین ویژگی شخصیتی برونگرایی باکفایت شخصی و بین طرح‌واره اولیه گوش‌به‌زنگی و حوزه بریدگی و طرد با خستگی هیجانی همبستگی مثبت و معنادار وجود داشت.
نتیجه گیری: برخی از خصوصیات شخصیتی و طرح‌واره‌های ناسازگار می توانند فرسودگی شغلی را در گروهی از درمانگران پیش‌بینی کنند. به نظر می¬رسد این گروه از درمانگران نیازمند بررسی و مداخلات مشاوره¬ای می‌باشند.
واژه‌های کلیدی: ویژگی‌های شخصیتی طرح‌واره‌های ناسازگاری اولیه فرسودگی شغلی درمانگران اعتیاد
متن کامل [PDF 901 kb]   (210 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پایه
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۷
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA codeXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kaviyani F, Hoseyni M, Nazari A, Akbarzadeh M, Hojjat S K. The Relationship between Personality Traits and Early Maladaptive Schemas and Burnout in Addiction Therapists. JNKUMS. 2018; 10 (2) :113-121
URL: http://journal.nkums.ac.ir/article-1-1528-fa.html

کاویانی فائزه، حسینی محدثه، نظری علی، اکبرزاده مصطفی، حجت سید کاوه. ارتباط ویژگی‌های شخصیتی وطرحواره های ناسازگار اولیه بافرسودگی شغلی در درمانگران اعتیاد. مجله دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی. 1397; 10 (2) :113-121

URL: http://journal.nkums.ac.ir/article-1-1528-fa.htmlدوره 10، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی Journal of North Khorasan University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.21 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3879