دوره 16، شماره 1 - ( بهار 1403 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 86-79 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.UMA.REC.1401.010


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bashigonbadi S, Sheykholeslami A, Rezaeisharif A, Kiani A. Developing a Parenting Program for Mothers with Children with Gender Dysphoria and Examining Its Impact on the Resilience and Quality of the Parent-Child Relationship. North Khorasan University of Medical Sciences 2024; 16 (1) :79-86
URL: http://journal.nkums.ac.ir/article-1-2928-fa.html
بشیر گنبدی سپیده، شیخ السلامی علی، رضایی شریف علی، کیانی احمدرضا. تدوین برنامه والدگری برای مادران دارای فرزند با نارضایتی جنسیتی و بررسی تأثیر آن بر تاب آوری و کیفیت رابطه والد-فرزندی. مجله دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی. 1403; 16 (1) :79-86

URL: http://journal.nkums.ac.ir/article-1-2928-fa.html


1- دکترای مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
2- استاد، گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران ، a_sheikholslamy@yahoo.com
3- دانشیار، گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
چکيده:   (259 مشاهده)
مقدمه: پژوهش حاضر با هدف تدوین برنامه والدگری برای مادران دارای فرزند با نارضایتی جنسیتی و بررسی تأثیر آن بر تاب­آوری و کیفیت رابطه والد-فرزندی انجام گرفت.
روش کار: روش پژوهش نیمه­آزمایشی از نوع پیش ­آزمون و پس ­آزمون با گروه کنترل و دوره پیگیری بود. جامعه‌ی آماری مادران مراجعه­کننده به مرکز روان‌پزشکی شهر تهران در سال 1401 و دارای فرزند با نارضایتی جنسیتی بودند که از بین آن‌ها، 30 نفر به شیوه دردسترس انتخاب و به‌صورت تصادفی، در گروه آزمایش و کنترل جایگزین شدند. هر دو گروه به‌وسیله پیش­آزمون با مقیاس تاب­آوری فرم کوتاه (2009) و پرسش‌نامه ارزیابی رابطه والد-فرزند (1983) ارزیابی شدند و برنامه والدگری به گروه آزمایش آموزش داده شد. سپس، در هر دو گروه، پس­آزمون اجرا شد و پس از سه ماه، آزمون پیگیری به ‌عمل آمد.
یافته‌ها: داده­ها با استفاده از روش آماری واریانس با اندازه‌گیری مکرر و آزمون تعقیبی بونفرونی در نرم­افزار SPSS-23 تحلیل شدند. نتایج نشان داد که برنامه تدوین­شده باعث بهبود سطح تاب­آوری و کیفیت رابطه والد-فرزندی در مادران دارای فرزند با نارضایتی جنسیتی شده که این بهبود تا مرحله پیگیری برقرار بوده است (05/0 P<).
نتیجه‌گیری: طبق نتایج، برنامه تدوین­شده والدگری می­تواند موجب شود که مادران دارای فرزند با نارضایتی جنسیتی تاب­آوری خود را افزایش دهند و روابط خود را با فرزندشان بهبود بخشند؛ بنابراین، پیشنهاد می­شود که استفاده از این نوع مداخله برای کار با این گروه از مادران در دستورکار روان‌شناسان و سازمآن‌های مرتبط قرار گیرد.
متن کامل [PDF 1573 kb]   (69 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پایه
دریافت: 1402/6/2 | پذیرش: 1402/6/20 | انتشار: 1403/1/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی می‌باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of North Khorasan University of Medical Sciences

Designed & Developed by: Yektaweb